Dünyadaki Ünlü Sporcular

 
1970’li yıllarda sadece ünlü boksör Muhammed Ali ile seviniyorduk. Son yıllarda spor alanlarındaki başarılı Müslüman sporcuların sayısı bir hayli arttı. Üstelik, sonradan Müslüman olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Futboldan basketbola, tenisten atletizme, badmintondan triatlona işte ünlü Müslüman sporcular...

TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerde Orhan Ayhan’ın sesinden Muhammed Ali (Cassius Marcellus Clay)’nin boks maçlarını izlerdi Türkiye. Muhammed Ali, ringlerde önüne geleni devirirken müslüman olmuş (1975) ve adeta bu dinin temsilcisi haline gelmişti. İnsanlar gece yarısı sıcak yataklarından kalkarak Muhammed Ali’nin kazanması için dua ederdi. Artık devir değişti. Sadece Muhammed Ali ile gurur duyulan günler geride kaldı. Şimdilerde Müslüman sporcular, sporun birçok alanında seslerini daha çok duyuruyor. Şimdi isterseniz, futbolculardan başlayarak Müslüman sporculara bir göz atalım.

2006’da en yüksek ücretle takım değiştiren futbolcular sıralamasında Lyon’dan Real Madrid’e 49.5 milyon YTL’ye giden Malili Mahamadou Diarra zirvede bulunuyor. 1981’de Mali’de doğan Diarra, birçok meslektaşının aksine Fransa Milli Takımı yerine ülkesini tercih etti. Dini vecibelerini elinden geldiğince yerine getirmeye çalışan Diarra, Ramazan ayı hakkında kendisine yöneltilen bir soruya bakın nasıl cevap veriyor: “Her Müslüman gibi orucumu tutuyorum. Ve normal hayatıma devam ediyorum. 17 yaşımdan beri oruç tutuyorum ve 8 yaşımdan beri de Avrupa’da yaşıyorum, hiçbir problemle karşılaşmadım.”

Sonradan Müslüman olanlar da çok

İspanya Ligi’nde top kuşturan ve bu sezon Sevilla formasıyla attığı 14 golle Avrupa gol krallığı yarışında ilk sırada olan Federic Kanoute de bir başka Müslüman futbolcu. 20 yaşından beri İslam’ı yaşadığı belirtilen Malili futbolcunun diğer ismi Omar. Lyon’da doğan ve aynı zamanda Fransa vatandaşı olan Kanoute, milli takım tercihini Diarra gibi Mali’den yanan kullandı. Sevilla’nın Tottenham’dan transfer ettiği 29 yaşındaki golcü, geçtiğimiz eylülde dini sebepleri gerekçe göstererek Sevilla’nın üzerinde bahis şirketi reklamı olan formasını giymek istemedi. Zar zor ikna edilen Kanoute, bir süre sonra reklamlı formayı sırtına geçirdi.

Geçen sezon F.Bahçe’de oynayan Fransız Nicolas Anelka da Müslüman futbolculardan. Geçtiğimiz haftalarda kutsal topraklarda çekilen ve ihram giymiş fotoğrafları basına yansıyan Anelka, 2004’ten beri Müslüman ve diğer adı Abdul Salam Bilal. Saydığımız isimlerin ortak özelliği Fransız vatandaşı olmaları. Sömürge ülkelerinden göç alan Fransa’da çok sayıda Müslüman futbolcu var. Dini konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılsa da Cezayir göçmeni bir ailenin çocuğu olan Zidane da Müslüman futbolcular arasında. 2006 Dünya Kupası sonrası futbolu bırakan Zidana’ın pek bilinmeyen ismi Zinettin Yazid.

Bir süre G.Saray forması giydikten sonra Marsilya’ya giden Frank Ribery de İslam dinini sonradan seçen bir futbolcu. Yıldızı her geçen gün daha da parlayan Ribery (Bilal), Cezayirli Vehibe Belhami ile evlenince Müslüman oldu. Kızının adını da Hizya koyan genç yetenek, dini yaşantısı hakkında konuşulmasından pek hoşlanmıyor; ama maçlardan önce ellerini açarak dua etmesi, onun Müslümanlığı konusunda gereken cevabı veriyor.

Faslı Büşra isminde bir bayanla evlenip Müslüman olduğu öne sürülen Arsenal’in Hollandalı futbolcusu Robin Van Persie ise bu konulara hiç girmiyor. Bazı kaynaklar onun Müslüman olduğunu söylese de bu konuda sağlam bir bilgi henüz yok. Keza İnter’de oynayan İsveçli Zlatan İbrahimoviç gibi... 25 yaşındaki golcünün babası Bosna-Hersekli. Adı Şefik. Annesi ise Hırvat ve adı Jurka. Birçok kaynakta İbrahimoviç’in Müslüman olduğu belirtilse de bazı kaynaklar Hıristiyan olabileceğini yazıyor.

Phillipe Troussier ismini futbolseveler anımsayacaktır. Fas Milli Takımı’nı çalıştıran Fransız teknik direktör, Fas’ta 2006’nın mart ayında eşi ile birlikte Müslüman oldu. Kendisi Ömer, eşi de Amina ismini aldı ve Selma ile Meryem adlı iki Müslüman çocuğu da evlat edindiler. Bir başka Fransız teknik direktör Brunu Metsu da İslam’a yönelen isimler arasında. Senenal Milli Takımı’nın başındayken Müslüman olan Metsu, halen Birleşik Arap emirlikleri’nin Al-İttihat takımı çalıştırıyor. Chelsea’de oynayan Hollandalı Boulahrouz da Müslüman futbolculardan. Fas asıllı Boulahrouz’un ailesi Hollanda’da yaşıyor. Boulahrouz, milli takım tercihini Hollanda’dan yana kullanıyor.

Tenisçi Safin, Tatar ve Müslüman

Futbolun dışındaki sporlarda da ismini çokça duyduğumuz Müslümanlar bulunuyor. Mesela, tenis dünyasının başarılı sporcuları arasındaki Marat Safin, Müslüman. Aslen Tatar olan Rus tenisçinin adı Marat Mubin Uli Safin. Faslı rekortmen atlet Hicham El Guerrouj da ismi çok tanınmış Müslüman sporcular arasında. Basketbolda Kerim Abdul-Jabbar, NBA yıldızı Hakeem Abdul Olajuwon, ünlü triatloncu Faris Al-Sultan (annesi Alman, babası Iraklı) ve ismini burada sayamadığımız daha çok sayıda meşhur Müslüman sporcu var. Ve bunların sayısı da hızla artıyor.

Yeri gelmişken, bir yanlışı da düzeltelim. Ülkemizde yabancı takımların maçlarını anlatan spikerler, Müslüman futbolcuların isimlerini genellikle hatalı telaffuz ediyor. İngilizce teleffuza göre yazılan isimleri Türkçe okuyunca garip oluyor. Khalid’e Halit, Omar’a Ömer denmeyince de bir sporcunun Müslüman olduğu anlaşılmıyor. Kurban Bayramı’nı idrak ettiğimiz şu günlerde hem Müslüman sporcuları hatırlatmak hem de bu konuya dikkat çekmek istedik. Bayramların coşkusu, sporun kardeşliğiyle kuşanıp bütün dünyayı sarsın diyerek…


ÖNEMLİ İSİMLERİ YAKINDAN TANIYALIM

* Omar Fredrick Kanoute (Mali-Sevilla): Şu an Avrupa gol krallığı yarışında ilk sırada. 20 yaşından beri dini vecibelerini yerine getirdiği belirtiliyor. Fransa doğumlu ama Mali Milli Takımı’nda forma giyiyor.

* Frank Bilal Ribery (Fransa-Marsilya): Fransa’da doğdu. Cezayir asıllı Belhami ile evlendi ve Müslüman oldu. Fransa Milli Takımı’nda oynuyor.

* Muhammed Diarra (Mali-Real Madrid): Real Madrid’de oynayan futbolcu, Mali asıllı bir Müslüman. Milli takım tercihini Mali’den yana kullanıyor. 2006’nın en pahalı transferlerinden.

* Halid Boulahrouz (Fas-Chelsea): Hollanda’da doğan Faslı oyuncu, Hollanda Milli Takımı ve Chelsea’de oynuyor.

* Nicolas Bilal Anelka (Bolton): Martinique asıllı Fransız futbolcu. 2004’te Müslüman oldu ve Abdul Selam Bilal adını aldı. Geçtiğimiz günlerde hac sırasında çekilmiş fotoğrafları yayınlandı.

* Zinadine Yazid Zidane: Cezayir asıllı Fransız futbolcu.

* Muhammed Lamine Sissoko (Mali-Liverpool): Mali asıllı Fransız futbolcu. Mali Milli Takımı’nda oynuyor.

* Jae Lee Woon (G.Kore-Suwon Samsung): 1973 doğumlu Güney Koreli milli kaleci, 2002’den beri Müslüman olarak hayatını sürdürüyor.

* Kolo Abib Toure (Fildişi-Arsenal): Arsenal’de forma giyiyor. Kardeşi İbrahim ve Yaya da profesyonel futbolcu. İsmindeki Abib’den kasıt, Habib.

* Yaya Toure (Fildişi-Monaco): Kolo Toure’nin kardeşi.

* Kerim Benzama (Cezayir-Lyon): Cezayir asıllı Fransız futbolcu.

* Joseph Desire Job (Kamerun-Sedan): Fransa doğumlu Kamerunlu futbolcu.

* Robbie Van Persie (Hollanda-Arsenal): Hollandalı futbolcunun Faslı Büşra isminde bir bayanla evlenip Müslüman olduğu öne sürülüyor.

* Zlatan Ibrahimovic (İsveç-İnter): Babası Boşnak, annesi Hırvat. Birçok kaynak Müslüman olduğunu yazıyor.

* Muhammed Kallon (Sierra Leone-Monaco): Uzun yıllar İnter forması giydi. Şu an Monaco’nun başarısı için ter döküyor.

* Habib Beye (Senegal-Marsilya): Senegalli ve ülkesinin milli takımında oynuyor.

* El Hadji Diouf (Senegal-Bolton): Kariyerine Fransa’da başladı. Daha önce Liverpool’da da oynadı.

* Hasan Salihamidzic (Bosna-Bayern Münih): 30 yaşındaki Boşnak futbolcu kariyerini Bayern’de sürdürüyor.

* Bruno Metsu (Fransa-Al-Ittihad): Fransız teknik direktör. Senegal’i çalıştırırken Müslüman oldu.

* Phillipe Omar Troussier (Fransa-Fas): Fransız teknik direktör. Geçen yıl eşi ile birlikte Fas’ta Müslüman oldu.

* Hicham El Guerrouj (Fas): 1500 metrede dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Dünyanın en iyi atletlerinden biri. 2006’da atletizmi bıraktı.

* Kerim Abdul-Jabbar (ABD): Amerikalı eski ünlü basketbol yıldızı. Müslüman olmadan önceki adı Lewis Alcindor idi.

* Hakeem Abdul Olajuwon (ABD): Nijerya’da doğdu. Amerika’da birçok Müslüman gencin kahramanı olarak biliniyor.

* Mike Tyson (ABD): Dünya ağır sıklet boks şampiyonlarından. 7 yıl cezaevinde yattı ve o sırada Müslüman olduğu açıklandı. Müslüman olduktan sonraki adı Abdul Aziz.

* Muhammed Ali (ABD): Gerçek adı Cassius Marcellus Clay. Eski ağır sıklet boks şampiyonlarından. Müslümanlığı seçen ve sembol olmayı başarmış bir kişilik.

* Marat Safin (Rusya): Aslen Tatar olan Rus tenisçinin adı Marat Mubin Uli Safin. Safin, Müslüman Tatar bir ailenin çocuğu.

* Hashim Khan (Pakistan): Ünlü squash’çı. 7 kez İngiltere şampiyonu oldu. Pakistan’ın dünyaya sunduğu en büyük squash yıldızı.


ÇEŞİTLİ DALLARDAKİ ÜNLÜ BAZI MÜSLÜMAN SPORCULAR
Sporcu Branş
Ahmed Hassan Futbol
Emre Belözoğlu Futbol
Tugay Kerimoğlu Futbol
Nihat Kahveci Futbol
Yıldıray Baştürk Futbol
İdris Beşir Amerikan futbolu
Az-Zahir Hakim Amerikan futbolu
Muhsin Muhammed Amerikan futbolu
Ahmed Reşad Amerikan futbolu
Selim Raşid Amerikan futbolu
Hasibe Boulmerka Atletizm
Hicham El Guerrouj Atletizm
Muhammed Hafiz Haşim Badminton
Raşid Sidek Badminton
Roslin Haşim Badminton
Tevfik Hidayat Badminton
Hidayet Türkoğlu Basketbol
Mehmet Okur Basketbol
Hakeem Olajuwon Basketbol
Kerim Abdul-Jabbar Basketbol
Larry Johnson Basketbol
Mirza Delibasic Basketbol
Mahmud Abdul-Rauf Basketbol
Rasheed Wallace Basketbol
Spencer Haywood Basketbol
Anthony Mundine Boks
Bernard Hopkins Boks
Chris Eubank Boks
Danny Williams Boks
Laila Ali Boks
Mike Tyson Boks
Muhammed Ali Boks
İmran Khan Kriket
İrfan Pathan Kriket
Javed Miandad Kriket
Muhammed Azharuddin Kriket
Muhammed Kaif Kriket
Said Anvar Kriket
Wakar Yunus Kriket
Zaheer Khan Kriket
Saba Karim Kriket
Şahid Afridi Kriket
Muhammed Yusuf Kriket
Şuaib Aktar Kriket
Said Mahmud Kriket
Yunus Khan Kriket
Marat Safin Tenis
Faris Al-Sultan Triatlon
Sabri Lamochi Eski futbolcu
Omam Bıyık Eski futbolcu
Aron Muhammed Winter Eski futbolcu
Naim Süleymanoğlu Halter
Halil Mutlu Halter
Semih Saygıner Bilardo

<a href="www.kitapyurdu.com'dan satın al" border=0></a>

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !